15 maja 2021r. zorganizowaliśmy pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania z naturą”. W realizacji planu wydarzenia pomogły nam fundatorki z Fundacji Herbis, które posiadają wiedzę na temat ziół dzikorosnących oraz ich wykorzystania. Było to wydarzenie zamknięte, dla wąskiej grupy osób zainteresowanych roślinami zielnymi.
Dziękujemy raz jeszcze,
wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie.
Wędrówka wzdłuż rzeki w poszukiwaniu ziół
Spotkanie, które odbyło się 15 maja rozpoczęło się od wędrówki wzdłuż rzeki Koprzywianki, w poszukiwaniu dzikorosnących ziół. Uczestników oprowadzała Marta Wajszczyk wraz z Elą Torus z Fundacji Herbis. Wskazując na napotkane zioła, fundatorki podawały ich nazwy i omawiały ich zastosowanie. Wędrówka ciągnęła się przez las, gdzie również uczestnicy poznali kilka ziół leśnych. W trakcie spaceru zbieraliśmy zioła, z których potem powstała pyszna i zdrowa sałatka z dzikorosnących ziół z dresingiem na baziezimnotłoczonych olejów.
Poczęstunek w “ALTANIE POD LASEM“
Dalsza część spotkania odbyła się w “Altanie pod lasem“, gdzie rospaliliśmy ognisko, przygotowaliśmy pyszną ziołową sałatkę i zaparzyliśmy herbatę z zebranych dikorosnących roślin. W wydarzeniu wzięło udział 22 osoby oraz zaproszeni goście. Zagościła u nas m.in. Pani Beata Cichopek – właścicielka Serowni Podłazy, dzięki której mogliśmy skosztować pysznych serów krowich. Ze względu na tematykę spotkania, wspaniała Pani Beatka przygotowała sery z dodatkiem ziół, m.in. z czosnkiem niedźwiedzim, mniszkiem lekarskim oraz miętą. Przybyli do nas również Pani Edyta Dec oraz Pan Robert Rybczyński, jak sami o sobie mówią – drobni wytwórcy produktów ekologicznych działający pod Stowarzyszeniem Eco Bazar. Mogliśmy dzięki nim spróbować domowego smalcu oraz uzyskać informacje na temat produkcji i właściwości czarnego czosnku. Kolejnym zaproszonym gościem, dzięki któremu mogliśmy skosztować różnego rodzaju, wspaniałych chlebków orkiszowych była Pani Joanna Kapuścińska – koordynator ds. gastronomii pracująca w Kawiarni i Piekarni Kongresowej. Dzięki pracy rąk, ochotnicy ubijali śmietanę – tradycyjną metodą w maselnicy. I tak powstało pyszne masło, którym smarowaliśmy chlebek. Mieliśmy możliwość skosztowania produktów Eweliny i Marka Pielaszkiewicz – naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy prowadzą plantację jagody kamczackiej (Jagodowe Pole). Produkują dżemy, musy i soki z tego superowocu – bogatego w składniki odżywcze i witaminy.
Aktywny odpoczynek wraz z edukacją
Jeśli tematyką był zdrowy styl życia, nie mogło na spotkaniu zabraknąć części związanej z aktywnością fizyczną. Kto lepiej przybliży ten temat niż znakomity, doświadczony fizjoterapeuta? I tak się stało – zaproszona na spotkanie Katarzyna Dobrowolska prowadząca gabinet fizjoterapeutyczny opowiedziała nam o dziale, którym teraz się interesuje i zajmuje – psychosomatyce. Kasia prowadzi swoich pacjentów w sposób holistyczny, łącząc metody terapii manualnej i emocjonalnej. Nasza ekspertka pokazała nam również, jak prawidłowo oddychać przeponowo, aby oddech był głęboki i najbardziej efektywny. Dodatkowo uzyskaliśmy wiele informacji na temat ćwiczeń oddechowych w nawiązaniu do sytuacji pandemicznej, które ułatwią oddychanie oraz usprawnią pracę układu oddechowego.
Gra w bule
Relaksem dla ciała i ducha stała się gra w bule. Na specjalnie przygotowanym – utwardzonym podłożu – po pysznym poczestunku, rozpoczęliśmy zdrową rywalizację. Inicjatorem tej gry był Pan Jerzy Sobierajski – fundator i prezes Fundacji Dobro Jest w Nas. Hasło przewodnie tej organizacji brzmi: “RUCH RZEŹBI UMYSŁ SERCE I CIAŁO”. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Okazuje się, iż w bule można grać w każdym wieku – począwszy od młodych lat dzieciństwa skończywszy na dojrzałym wieku.
Współpraca