Konopie siewne (włókniste) to roślina o wielkim potencjale i szerokich możliwościach. Niegdyś były one powszechnie uprawiane, stanowiąc niemalże podstawę polskiego rolnictwa oraz wielu gałęzi przemysłu. Uważa się, iż konopie siewne są roślinami przyjaznymi dla środowiska, ponieważ w uprawie nie wymagają stosowania pestycydów. Słowianie wykorzystywali tę roślinę w lecznictwie, robiąc maści, odwary, nalewki oraz oleje z konopi. Dlaczego zaniechano uprawy konopi siewnych? Czy mają one szansę powrócić do łask? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
SPIS TREŚCI:
- Krótka historia o konopiach włóknistych
- Dlaczego konopie zostały zapomniane?
- Cała prawda o konopiach włóknistych
- Kto może uprawiać konopie włókniste?
- Konopie siewne powracają do łask
- Zastosowanie konopi siewnych
Krótka historia o konopiach włóknistych
Uważa się, i istnieją na to niezaprzeczalne dowody w literaturze, a także w biblii, że konopie siewne były znane i wykorzystywane przez człowieka od wieków. Nasi przodkowie mieli świadomość, że konopie są źródłem dobroczynnych właściwości. Pierwsze wzmianki na temat tej rośliny pojawiły się w Azji, a dokładniej w chińskim traktacie o rolnictwie z XVI w. p.n.e. Następnie konopie siewne rozprzestrzeniły się na dalsze części świata, trafiając do Europy w XVII w. Wtedy to zauważalny był największy rozwój uprawy konopi, które stanowiły istotne źródło potrzebnego w tamtym czasie włókna. Polska również ma swój historyczny wkład w uprawę tej rośliny. Konopie były wykorzystywane w przemyśle budowlanym, celulozowym, tkackim, powroźniczym czy modelarskim. Włókno, które było głównym surowcem w uprawie konopi stanowiło podstawę w produkcji ubrań, papieru, żagli, sieci rybackich, uszczelniaczy. Nasiona natomiast wykorzystywano jako źródło wysokobiałkowego pożywienia. Kwiat z konopi znajdował zastosowanie w ceremoniach i obrzędach oraz jako używka relaksująca i lekarstwo.
Dlaczego konopie zostały zapomniane?
Wydaje się to być wręcz niemożliwe, że tak drogocenna roślina jak konopie siewne zostały zapomniane i wyparte przez inne surowce. Jednak tak się stało, pytanie – dlaczego ? Jest kilka przyczyn. Jedną z nich jest wyparcie włókna naturalnego przez wyroby ze sztucznego tworzywa. Jednak podstawową przyczyną było rozpowszechnianie złej opinii na temat tej rośliny i porównywanie jej do konopi indyjskich posiadających właściwości narkotyzujące. Prawdą jest, że konopie indyjskie mają wysoką zawartość substancji psychoaktywnych, ale nie należy ich mylić z konopiami włóknistymi. To zupełnie dwie różne rośliny. Jednak błędna opinia na temat konopi siewnych spowodowała, iż polskie rolnictwo całkowicie odcięło się od tej niezwykle wartościowej rośliny, a tym samym społeczeństwo z obawy na „hasło: konopie” zaczęło odwracać się w drugą stronę.
Cała prawda o konopiach włóknistych
Świadomość społeczna i szeroki dostęp do informacji powoli rozwiewają wątpliwości dotyczące tej rośliny i na nowo pozwalają odkryć prawdę o jej wielkim potencjale. Nie jest prosto uprawiać konopie w Polsce i nie każdy może się podjąć uprawy. Odmiany, które można siać również są odpowiednio wyselekcjonowane.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomani konopie dzielone są na konopie włókniste oraz ziele konopi innych niż włókniste (tzw. konopie haszyszowe czy marihuana).
Warto wiedzieć
Dozwolone odmiany konopi siewnych (Cannabis sativa) zawierają śladowe ilości THC – poniżej 0,2%.
Dopuszczone do uprawy w Polsce konopie siewne (konopie włókniste) są legalne i w pełni bezpieczne dla konsumenta !
Kto może uprawiać konopie włókniste?
W naszym kraju zabronione jest uprawianie konopi innych niż włókniste, tzn. zawierających ponad 0,2% wartości THC (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii THC jest substancją psychotropową o wysokim stopniu ryzyka uzależnienia). Droga jaką należy pokonać zanim zacznie się uprawiać konopie włókniste nie jest prosta, ale jak najbardziej możliwa do pokonania. Konopi nie można uprawiać „tak po prostu” – bez względu na areał. Nawet jedna roślina musi mieć pozwolenie, o które należy wystąpić do odpowiednich organów państwowych.
Konopie siewne powracają do łask
W ostatnim czasie coraz więcej zaczyna mówić się o konopiach. Warto ponownie spojrzeć na dobroczynne zastosowanie konopi, tak jak to było niegdyś, gdy bała to roślina codziennego użytku. Tak też się dzieje. Potencjał tej rośliny jest na nowo odkrywany i budzi coraz częstszy przedmiot zainteresowania.
Dostrzega się ogromne możliwości płynące z uprawy oraz przetwarzania konopi włóknistych począwszy od przemysłu budowlanego, poprzez energetyczny, samochodowy, lotniczy, kosmetyczny, spożywczy, a kończąc na farmaceutycznym.
Pewnie to nie wszystkie zastosowania tej wspaniałej rośliny. Coraz więcej mówi się o proekologicznym podejściu do upraw, co może pomóc tej dobroczynnej dla środowiska roślinie w rozwinięciu swojej kariery, ponieważ uważa się, iż konopie siewne pochłaniają CO2. Zaczynamy na szczęście doświadczać wielkiego odrodzenia tej niesłusznie oskarżonej i dyskryminowanej rośliny.
Zastosowanie konopi siewnych
W dzisiejszych czasach na świecie konopie znajdują tysiące zastosowań. Jeśli chodzi o nasz kraj, to tutaj również konopie mają coraz więcej zastosowań. Jak już zostało wspomniane wcześniej, konopie wykorzystywane są obecnie w wielu gałęziach przemysłu. W przemyśle spożywczym, stanowią źródło wartościowej żywności, przyczyniając się do budowania naszego zdrowia.
Żywność wytwarzana z nasion konopi jest bogata w wiele składników odżywczych, takich jak: pełnowartościowe białko roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz całe spektrum witamin oraz mikro i makro elementów.
Warto zaznaczyć, że produkty konopne są bardzo dobrze przyswajane przez nasz organizm. Są one źródłem energii i powinny stanowić uzupełnienie każdej racjonalnej diety. Produkty spożywcze wytworzone z nasion konopi nie zawierają substancji odurzających – nie stanowią zagrożenia uzależnieniem. Mogą je bezpiecznie spożywać dzieci oraz kobiety w ciąży. Ze względu na dużą zawartość dobrze przyswajalnego białka zalecane są sportowcom, weganom oraz wegetarianom.
Z nasion konopi siewnych wytwarzane są
następujące produkty:
OLEJ
KONOPNY
Bogactwo
nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Powstaje w procesie tłoczenia nasion konopi “na zimno”
- Posiada zielony kolor i orzechowy smak
- Należy spożywać na surowo
- Wzbogaca smak i wartość odżywczą potraw
- Idealna baza do kosmetyków naturalnych
MĄKA
KONOPNA
Źródło błonnika,
białka oraz minerałów.
- Powstaje w procesie odtłuszczenia i zmielenia nasion konopi
- Idealny dodatek do wypieków (chleba, naleśników, bułek itp.)
- Nadaje wypiekom bogaty brązowy kolor i wzbogaca smak potraw
- Idealne źródło dobrze przyswajalnego błonnika
BIAŁKO
KONOPNE
Bogactwo dobrze przyswajalnego białka.
- Powstaje w procesie wyłuszczenia z łuski, odtłuszczenia i zmielenia nasion konopi siewnych
- Wskazany w diecie wegetariańskiej, wegańskiej i innych dietach roślinnych
- Zalecane sportowcom i osobom o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko
Przeczytaj więcej na temat: Zastosowanie konopi siewnych w przemyśle spożywczym.
Konopie siewne mają ogromne znaczenie gospodarcze i wykorzystywane są obecnie jako roślina włóknista, oleista, wysokobiałkowa, a rozwoju rolnictwa i ochrony środowiska. Produkty konopne, zwłaszcza odzież nie są dostępne w typowych sklepach z tekstyliami, a te dostępne na rynku są dosyć drogie. Dzieje się tak dlatego, że nadal zbyt mało jest upraw tej rośliny, a co za tym idzie zbyt mało surowca. Na szczęście ciągła tendencja wzrostowa zainteresowaniem i odradzanie się konopi włóknistych jest nadzieją przyszłości na zwiększenie dostępności tego i innego typu wyrobów konopnych.
ŹRÓDŁA:
- Iwona Świechowska, art. Konopie roślina przeklęta czy zapomniana, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu CENTRUM DORADZTWA ROLNICZEGO W BRWINOWIE, ODDZIAŁ W POZNANIU, Instytut Ochrony Roślin, Poznań 2019 rok.
- Ryszard Kaniewski, Janusz Jankowiak, Karolina Zajączek, Len i konopie w profilaktyce i lecznictwie, Zakład Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych i Energetycznych, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Borgis Post Fitoter 2020.
- Halina Gambuś, Dorota Litwinek, Renata Sabat, Anna Wywrocka-Gurgul, Katarzyna Szary-Sworst, Jakub Baczyński, Skład chemiczny i walory prozdrowotne nasion, oleju i mąki z konopi siewnych (Cannabis sativa L.), Katedra Technologii Węglowodanów, Wydział Technologii Żywności, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie.
Współpraca